Ako govorimo o uštedama u svakodnevnom životu, nametnuće nam se ideja o izgradnji upravo montažne kuće kao najpraktičnijeg rešenja. Današnje vreme čini nam dostupnim različite inovativne materijale koji u građevinarskom smislu donose nove modele izgradnje. Takvi načini sa sobom nose čitav niz prednosti. Kao prvo, pričaćemo o termoizolaciji montažne kuće.
Termoizolacija kao termin označava čitav niz materijala i postupaka koji se koriste u samoj gradnji montažne kuće a za cilj imaju što veću termonepropustljivost i nezavisnost od temperaturnih promena spoljašnje sredine. Kvalitet izolacije se iskazuje kroz različite indekse termoizolacije. Opšti cilj je upravo približavanje građevinskog materijala kao i samog finalnog proizvoda pojmu "pasivna kuća", koji označava idealnu građevinu koja je u potpunosti nezavisna od spoljnjih uticaja i kao takva bez ikakvih dodatnih energetskih elemenata obezbeđuje unutar nje prijatnu mikroklimu.
Trenutno montažne kuće su kao pojava uspele da se najviše približe gore navedenom pojmu. To se postiže upravo slojevitom gradnjom, akcentom na izolativnim materijalima i standardizovanim postupcima montaže. U poređenju sa standardnim, montažne kuće su značajno napredovale i njihov indeks termonepropustljivosti ide čak i duplo više. Sam način montaže onemogućava stvaranje toplotno odlivnih procepa koji postaju slaba tačka zidova napravljenih od klasičnih blokova ili cigli. Prosto rečeno, za 20 godina života u njoj, montažne kuće nam uštede oko 15% svoje vrednosti kroz niže cene energenata neophodnih za dogrevanje ili rashlađivanje.
Mineralna vuna ili stiropor predstavljaju standard u građevinarstvu, ali korišćenjem istih u kombinaciji sa kvalitetnim gips pločama i impregniranom drvnom građom dobijamo najbolje rezultate i najkvalitetnije proizvode. Uz to, u planinskim krajevima, gde su temperature znatno niže od prosečnih u gradu, dodatkom falcovanih poluoblica umesto klasične fasade dobijamo praktično nepremostivu prepreku za spoljnje atmosferske prilike.
Zbog konstrukcijske karakteristike, izgradnjom montažne kuće na istoj površini temelja dobićete bolju iskorišćenost unutrašnjih prostorija za 5% do 8% u odnosu na klasično građen objekat. To se postiže upravo tanjim zidovima u poprečnom preseku koji sa svojim karakteristikama ničim ne zaostaju za glomaznim zidovima klasične gradnje, čak naprotiv. Sada dolazimo i do cene kao aduta montažne kuće. Stadardizovane procedure proizvodnje, jasno definisan materijal i ranije pripremljena građa kao i iskustvo u gradnji ovog tipa, daje mogućnost firmama da ponude značajno jeftinije kuće nego li one koje treba raditi običnom gradnjom.
Kod nastanka montažne kuće nema potrebe za majstorima različitih struktura i beskrajnog ugovaranja poslova iz delova, finalni proizvod radi samo jedna ekipa od početka do kraja. U zavisnosti od stepena samostalnog rada investirora, lokacije zgradnje i željenih elemenata, cene mogu varirati od 250 eura po kvadratu pa do čak 400 eura za kvadratni metar. Čak i pored ovih cena, svako ko se ozbiljnije posveti proračunima shvatiće da se izgradnja montažne kuće nudi značajne uštede bez gubitka kvaliteta. Više informacija o prednostima montažnih kuća pogledajte ovde.