Zdravi dezodoransi

Godinama koristim isključivo tzv. zdrave dezodoranse, dakle dezodoranse koji ne sadrže aluminijumova jedinjenja, a po mogućnosti ni alkohol ni parabene. U ovom postu pojasniću zašto i recenziraću jedan dezodorans koji rado koristim.

Znoj, dezodoransi i antiperspiransi

Znamo svi da ljudska koža skoro svugde ima znojne žlezde čija je glavna uloga termoregulaciona, dakle telo se oslobađa suvišne toplote preko znoja. Takođe se znojenjem izbacuju i otpadni produkti. Znoj se najvećim delom sastoji od vode, a sadrži još i minerale (natrijum, hlor, kalijum), ureu i dr. Znoj sam po sebi nema nikakav miris, a (neprijatan) miris razvije se kada znoj dođe u kontakt sa bakterijama koje se nalaze na našoj koži. Vrsta i jačina mirisa zavise od hrane koju jedemo, lekova, bolesti...

Dezodoransi i antiperspiransi mogu biti u obliku spreja, stika, kreme, gela, roll-on, a uloga im je svima ista - treba da spreče širenje neprijatnih mirisa. Način na koji to rade, ipak, nije isti. Dezodoransi (de - oduzeti, odor - miris) su preparati koji suzbijaju neprijatan MIRIS znoja, dok su antiperspiransi preparati koji suzbijaju samo ZNOJENJE. Dezodoransi sadrže mirisne komponente koje neutrališu neprijatan miris znoja. Neutralisanje se delimično sastoji od prikrivanja mirisa, a delimično od uništavanja bakterija koje taj miris izazivaju. Antiperspiransi, s druge strane, sadrže sastojke koji sprečavaju ili smanjuju znojenje. Sadrže soli metala, uglavnom aluminijuma, ali ima i hroma i olova, koje onemogućavaju izlučivanje znoja (naravno ne u potpunosti). Ovo, svakako, remeti prirodan proces u organizmu što je već samo po sebi loše, ali time se štetno dejstvo ne završava.

Aluminijumske soli
U nekom od oblika one su sastojak jedno 95% dezodoransa na našem tržištu, naročito onih u stiku i roll-on. Aluminijum se kroz kožu apsorbuje u organizam i povećava rizik od stvaranja kancerogenih ćelija. Ljudska koža u stanju je da upije do 60% sastojaka koji se nađu na njenoj površini. Podrazumeva se da proizvođači tvrde da se štetni sastojci nalaze u nedovoljnim količinama da bi predstavljali ozbiljan rizik po zdravlje, ali ja jednostavno ne vidim zašto bih uopšte rizikovala, pogotovo što se dezodoransi koriste svakodnevno pa se količina štetnih sastojaka nagomilava vremenom. Aluminijum se povezuje i sa Alchajmerovom bolešću, a potencijalno je i neurotoksičan i deluje štetno na bubrege. Što se mene tiče, ako u sastavu dezodoransa pronađem aluminijum u nekom obliku neću ga kupiti i to je to.

Alkohol
On je, da kažem tako, manje zlo u dezodoransima. Koristi se zato što se u njemu rastvaraju aktivni sastojci dezodoransa, brzo suši na kožu, daje osećaj svežine, a utiče i na smanjenje broja bakterija. Problem je što je alkohol iritans i preagresivan je za kožu, naročito kožu koja je već iziritirana brijanjem (ispod pazuha). Više volim da moji dezodoransi ne sadrže alkohol, ali kad mi se neki izrazito svidi povremeno sam spremna da zažmurim na prisustvo alkohola.

Parabeni
Parabeni (metil, etil, propil, butil, isopropil...paraben) su konzervansi koji se nalaze u ogromnoj većini proizvoda, ima dosta polemike oko njihove štetnosti, a svakako zaslužuju zaseban post tako da ne bih sad o njima detaljnije, samo ću reći da se trudim da kupujem dezodoranse koji ih ne sadrže iako ih većina kozmetike koju stavljam na sebe ipak ima :(

Zašto sam odlučila da ne koristim dezodoranse koji sadrže štetne sastojke? Jedemo nezdravu hranu, zagađenu na razne načine, izloženi smo štetnom zračenju sa svih strana, toliko je mnogo potencijalnih opasnosti po zdravlje da se ponekad zapitam kako je uopšte iko od nas zdrav. Nije moguće izbeći sve štetne uticaje, neki su neizbežno prisutni, nekih je teško odreći se (hrane sa svim onim E dodacima npr.) pa mogu makar da smanjim štetne uticaje tamo gde to nije naročito teško postići. Istina je da su zdravi dezodoransi u manjini, ali ima ih ipak dovoljno da se može eksperimentisati i isprobavati. Da se ne lažemo - nikada zdravi dezodorans neće biti jak kao neki antiperspirans i oni kojima je svaka pomisao na znoj užasna ne treba ni da razmatraju zdrave dezodoranse. Moja logika nije takva. Tuširam se svakog dana, kada je toplo i dvaput dnevno, redovno menjam odeću, radim kancelarijski posao, po potrebi prebrišem pazuh vlažnom maramicom, svakodnevno koristim neki zdravi dezodorans i parfem i mislim da je kombinacija svega toga sasvim dovoljna da neprijatni mirisi budu u podnošljivoj količini čak i po vrućinama.

Tokom godina koristila sam razne zdrave dezodoranse, ipak ih ima više nego što se to može zaključiti na prvi pogled. Jedan od mojih omiljenih je upravo ovaj - Sebamed Lime.
Zdravi dezodoransi
Uglavnom se misli da su zdravi dezodoransi mnogo skuplji od običnih i uglavnom to nije tačno. Cena ovog dezodoransa je 400 i nešto dinara, zavisi gde se kupi, što jeste nešto više od nekog Dove ili Garnier roll-on-a, ali nije preterano. Najbolja stvar kod njega je miris. Mana tzv. zdravih dezodoransa je upravo miris, mnogo njih miriše tako da je bolje ne staviti nikakav dezodorans. Ovaj, naprotiv, miriše tako divno osvežavajuće, baš na limun, a sam miris nije napadan ni prejak (pošto uvek imam parfem od roll-on dezodoransa očekujem neutralan i neupadljiv miris koji se neće "tući" sa parfemom). Ukusi su različiti, jasno, ali verujem da bi ovakav miris skoro svakome odgovarao, prava ugodna svežina citrusa. Bezbojan je i baš odgovarajuće gustine, ne curi kroz otvor i normalno se maže. Što se tiče jačine, 24-oročasovno dejstvo koje prozvođač obećava je daleeeeko od stvarnosti. Teško je reći koliko "drži", to je vrlo individualno, naravno, ali recimo da sam ja mirna neka 3-4 u proseku, kada je hladno onda i duže.

Šminka je ljubav by Coxy

Tagovi:

Komentara (4)

  • Preporucila bih ovaj stik svim devojkama, jer ga je meni preporucio doktor! pisala sam review za njega na ovoj stranici, tu sve mozete da procitate http://www.kremasica.com/parfemski-proizvodi/antiperspiranti-i-dezodoransi/forever-aloe-ever-shield-dezodorans-u-stiku.html

  • Koristila sam Sebamed , a sada Dermazero Neutroroberts , piÅ¡e na njemu da nema parabena , soli aluminijuma , alkohola i antiperspiranata, nadam se da je istina :)jerga radije koristim od Sebamed, pruža mi bolju zaÅ¡titu i njega preporučujem onima kojima je Sebamed nedovoljna zaÅ¡tita.

  • 09.01.2015

    Već duže vreme predmet raznih diskusija, lekara, naučnika i kozmetičara jeste uticaj kozmetičkih preparata protiv znojenja (dezodoransi – antiperspiranata ) na pojavu tumora i cisti na grudima(tumor dojki kao posledica aluminijumovih soli).Prirodna funkcija našeg organizma je da putem kože izbacuje toksine i štetne materije, a to se upravo dešava kada se znojimo, zato se ovaj proces nesme veštački zaustaljati jer kasnije može doći do nepotrebnih komplikacija. Ono što je Neophodno jeste da se, pored toga što je znojenje normalno za kožu, zaustave ne prijatni mirisi. Aloe vera stik unistava bakterije koje se razvijaju u vlaznoj sredini i eliminise neprijatne mirise, a pri tome odrzava kozu mekom i negovanom.

  • 23.11.2020

    Ovaj stil je sve, samo nije dobar jer u sastavu ima: Polysorbate 20 Phenoxyethanol To što nema aluminijumskih soli, ne znači da je dobar jer pored ima još gomilu sastojaka koji nisu dobri za naše zdravlje.

Dodaj komentar