Šta su trans masti, gde se nalaze i žašto su jako štetne za naše zdravlje

Šta su trans masti, gde se nalaze i žašto su jako štetne za naše zdravlje

Masti su neizostavan deo  pravilne prehrane i od velikog su značaja za očuvanje zdravlja. Nipošto ih ne bi trebalo isključivati iz prehrane, ali pri tome je važno razlikovati „dobre“ od „loših“ masti. U skup „loših“ spadaju masti bogate trans-masnim kiselinama koje su se pokazale izrazito štetnima za ljudsko zdravlje. Po hemiskoj strukturi one su nezasićene masne kiseline. Razlika između „dobrih“ nezasićenih masnih kiselina i trans-masnih kiselina je u položaju vodikovih atoma.

Trans-masne kiseline nastaju uglavnom na tri načina:
• najčešće pri preradi biljnih ulja u čvrste masti (na primer margarin)
• na visokim temperaturama  tokom prženja hrane
• u procesu hidrogenacije nezasićenih masnih kiselina od strane bakterija u digestivnom traktu biljojeda

Trans-masne kiseline proizvodima u kojima se nalaze daju čvrstu strukturu i bolji ukus što objašnjava razlog njihove dosadašnje uporabe. NAJVEĆI IZVORI čine biljna ulja koja se široko koriste u industriji brze hrane, polugotovih jela, pržene hrane i pekarskih proizvoda! Trans-masne kiseline pronađene su u velikoj količini u pomfritu, čipsu, prženoj hrani, vaflima, imitacijama sira i margarinima!

Tragično je to što je baš ova vrsta hrane većini ljudi svakodnevna ishrana!

Trans masti su izuzetno opasne i to naročito za srce i krvne sudove! Narušavaju zaštitnu membranu ćelija! Izazivaju mnoga maligna oboljenja i dijabetes tipa 2!
 
Na unos trans-masnih kiselina posebno bi trebalo paziti za vreme trudnoće, dojenja i ranog detinjstva jer mogu imati negativan uticaj na rast i razvoj djeteta!

Treba pomno čitati deklaracije namirnica i izbegavati namirnice koje sadrže trans-masne kiseline. Preporučuje se upotreba uviek svežeg ulja za prženje, izbegavanje prženja u istom ulju više puta, a pre svega izbegavanje samog prženja kao načina pripreme hrane i primenjivanje „zdravog“ načinima pripreme kao što je kuvanje!

Počnimo da kuvamo hranu na ulju na primer od košpica grožđa koje ne menja svoj hemijski sastav do 250 celzijuca!

Tagovi:

Komentara (1)

  • Pa dobro Slavice, slažem se sa svime Å¡to ste napisali... I svaka čast na trudu... Ali gde baÅ¡ preporuka za ulje od koÅ¡pica od grožđa? :) Ima toliko drugih pristupačnih , a zdravih opcija kao Å¡to su svinjska mast, maslinovo ili kokosovo ulje... Srdačan pozdrav svima! :) Budite legendarni!

Dodaj komentar